सुँड काटिएको हात्तीद्वारा एक महिनापछि आफै खान सुरु

0
9

चितवन / सौराहामा गत चैत २१ गते राति अज्ञात समूहको आक्रमणबाट सुँड काटिएको चञ्चलकली नामक हात्तीले दाना खान सुरु गरेको छ । यसअघि हात्तीलाई ५० दिनदेखि माउतेले दाना खुवाउँदै आएको हात्तीधनी दीपेन्द्र खतिवडाले जानकारी दिए ।
खतिवडाका अनुसार प्राविधिकहरुले अब हात्तीलाई काममा फर्काउन सकिने छन् । ‘हात्तीलाई काममा फर्काउन सकिने प्राविधिकको सल्लाह भए पनि अझै केही दिन आराम गराउने योजनामा छु ।’ उनले भने, ‘हात्तीले अहिले पानीले आफैँ नुहाउने, आफ्नो शरीरलाई चाहिने बालुवा आफँै छर्कने, जङ्गलमा गएर हाँगा लुछ्ने, पात टिप्ने लगायतका काम गर्न थालेको छ ।’
उनका अनुसार राष्ट्रिय प्रकृति संरक्षण कोषका प्राविधिक र माउतेको अथक प्रयासले हात्ती अहिलेको अवस्थामा आउन सकेको हो । उनले भने, “हात्तीको सुँडले पैसाको सिक्का टिप्न भने अहिले पनि सकेको छैन ।” हात्तीको उपचारका लागि राष्ट्रिय प्रकृति संरक्षण कोषका पशु प्राविधिक किरण रिजालसहितको टोली खटिएको छ । हात्तीलाई आक्रमण गर्ने पक्राउ पर्न सकेका छैनन् ।
हात्तीलाई यो ढङ्गको आक्रमण पहिलो पटक भएको हो । रातको समयमा अज्ञात व्यक्तिले हात्तीको सुँड काटेर भागेको बताइएको छ । सुँड काट्नेको खोजी चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज कार्यालयले गरिरहेको छ ।